تاریخ ، از یاد رفته .....
 
قالب وبلاگ

 

        پاسخ آقای حسین رهبریان :

همانطور که استاد حضرتی فرمودند حتما عوامل مختلف وجود دارد ولی آنچه من می توانم بگویم چنین است که به قولی تا اندازه ای با این جمله که همیشه اصلاحات ناموفق بوده است مخالف هستم : به نظر من

حتی در تاریخ اروپا هم اصلاحات دچار فراز و نشیب هائی شده است و آنها برای رسیدن به آن زحمات طاقت فرسائی کشیدند  و خونها داده اند و تجربه ها کسب کردند . اما در ایران هم ما موفقیت های زیادی را داشتیم و اصلاحات زیادی چه در دوره ی صفویه و قاجار و پهلوی داشته ایم که همان اصلاحات باعث شود که ایران در آسیا همراه کشورهای ژاپن ، چین و ترکیه از جمله کشورهاای الگو آن زمان باشد .  بنابراین این که ما چرا از جامعه ی جهانی عقب هستیم به نظر من به تاریخ دورتر بر نمی گردد و اگر کسی دلیل عقب ماندگی امان را به گذشته های دور بیاندازد از واقعیت به دور است .خیلی ها فکر می کنند در تاریخ معاصر ایران مثلا فقط چند تا اصلاح طلب داشته ایم و بقیه انسانهای بی تفاوتی بودند . به نظر من واقعا داشتن حافظه تاریخی مهم است .
متاسفانه در جامعه ی ما کتابهایی نظیر جامعه شناسی نخبه کشی و کتاب های شریعتی مورد علاقه است در صورتی که این کتابها از کتابهای غیر علمی هستند و میتوان گفت که نویسندگان آن از مردان بسیار مستبد یا دیکتاتوری هستند . واقعا موجب تاسف است که در کتاب جامعه شناسی  نخبه کشی نویسنده کتاب دست به یک نخبه کشی تمام عیاری دست زده است و از نخست وزیران بعد از مشروطه فقط مصدق را قبول دارد و بقیه را رد می کند . این کتاب مثلا از جمله کتاب های رادیکال و دوم خردادی قلمداد می شود . وای بر دوم خردادی که کتابش این باشد . حرف اخر من این است که حال حالا ها باید تاریخ خواند . شاید به نظر من مملکت ما باید مدت یک قرن فقط تاریخ بخواند و بعد بیاید اظهار نظر کند . متاسفانه نویسندگان ما از جمله خود من کسانی هستیم که در بسیاری مسائل دچار شتابزدگی می شویم و این بزرگترین آفت اصلاحات درست و دقیق می دانم .  

[ دوشنبه 6 خرداد‌ماه سال 1387 ] [ 10:47 ب.ظ ] [ الهه باقری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 250916

بک لینک