تاریخ ، از یاد رفته .....
 
قالب وبلاگ

 

 

تاریخ دان ها باید حکومت کنند ، نه تاریخ خوان ها .......................

آقای رئیس جمهور انتصابی ، سخن من با شماست . شمایی که در مناظره با آقای  مهندس میر حسین موسوی ادعا کردید که در طول مدت چهار سال گذشته صداهای منتقد را تحمل کرده اید و در طول ریاست جمهوری خود تنها یک روزنامه متوقف شده است ؟! شما که ادعا کردید که حافظه ی تاریخی دارید و طرف مقابل را به نداشتن حافظه ی تاریخی متهم کردید . اما مردان سیاسی این دولت حافظه ی تاریخی ضعیفی هم دارند.

برای روشن شدن این موضوع  نگاهی به لیست روزنامه های توقیفی در طول چهار سال گذشته می پردازیم :

1 . روزنامه ی شرق، به علت کاریکاتور تصویری از یک خر در برابر یک اسب در صفحه شطرنج کشیده شده بود  و از صفحه ی شطرنج روزگار مات شد .

2. روزنامه ی  هم میهن ، روزنامه هم‌میهن که در سال 85 رفع توقیف شده بود، در 12 تیر ماه 86 پس از ‏چند شماره انتشاره مجدد از سوی دادستان تهران به بهانه نقص در مراحل محاکمه غلامحسین کرباسچی‎ ‎مدیرمسؤول روزنامه هم‌میهن، باردیگر توقیف شد.‏

3. هفته نامه شهروند امروز ، مسؤول روزنامه تهران امروز، به اتهام چاپ مطالب و تصاویر اهانت آمیز نسبت به رئیس جمهور و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و ایراد افترا، در تیرماه سال 87 با شکایت مدعی العموم به دادسرای کارکنان دولت احضار شد، و این روزنامه توقیف شد.

4. روزنامه ی کارگزاران ، این روزنامه در ۱۱ دی ۱۳۸۷ به دلیل چاپ بیانیه دفتر تحکیم وحدت پیرامون حوادث غزه و محکوم کردن حماس، توسط وزارت ارشاد و دادستانی تهران (سعید مرتضوی) توقیف شد.

مهران کرمی سردبیر روزنامه کارگزاران ساعاتی پس از توقیف در اطلاعیه‌ای ادعا کرد: «در ذیل همین خبر بخشی که مربوط به انتقاد از مقاومت اسلامی فلسطین بود توسط سردبیر و مدیرمسؤول حذف شده بود ولیکن متاسفانه این حذفیات در موقع نهایی شدن صفحه اعمال نشده بود.

5. روزنامه ی یاس نو

روزنامه یاس نو به مدیریت محمد نعیمی پور و نزدیک به جبهه مشارکت ایران اسلامی، از جمله نشریات اصلاح طلب بود که در جریان انتخابات جنجالی مجلس هفتم و رد صلاحیت گسترده توسط شورای نگهبان و تحصن نمایندگان مجلس توقیف موقت شد. توقیف موقت روزنامه چندین سال ادامه یافت و نهایتا دادگاه این روزنامه را به پرداخت جریمه نقدی محکوم کرد.

6. هفته نامه ها و ماهنامه های قومی و محلی

هفته‌نامه “صدای ارومیه” نیز اول مرداد 86 به اتهام “دامان‎ ‎زدن به مسائل قومی و خدشه وارد کردن به وحدت ‏ملی” پس از 9 سال انتشار توقیف شد. امتیاز روزنامه “ندای آذرآبادگان” نیز پس از برگزاری دادگاه مدیر مسؤول ‏آن ابولفضل وصالی لغو امتیاز شد.‏

7.  هیات نظارت بر مطبوعات همچنین امتیاز هفته نامه “ایران مهرگ” را راساً لغو کرد. ماهنامه اجتماعی، سیاسی، ‏اقتصادی و فرهنگی “دیلماج” به مدیر مسؤولی علیرضا صراف که به زبان های‎ ‎ترکی و فارسی در تبریز منتشر ‏می شد نیز در ‏سوم مهر ماه 1386توقیف شد.‏

هم چنین بسته شدن فله ای برخی سایت ها از جمله سایت بازتاب و همچنین پایگاه های اطلاع رسانی سیاسی و نیمه سیاسی را نیز می توان نام برد .

اما ....

دیروز، مورخ دهم تیرماه روزنامه ی اعتماد ملی هم منتشر نشد . به گفته محمدجواد حق‌شناس، مدیرمسوول، روزنامه اعتمادملی درباره دلیل منتشر نشدن شماره 958 روزنامه به خبرگزاری ایسنا گفت: «سه‌شنبه شب با وجود اینکه روزنامه برای چاپ آماده شده بود، نماینده وزارت ارشاد که نظارت قبل از چاپ را اعمال می‌کند، از ما خواست بیانیه آقای کروبی را از روزنامه حذف کنیم و این در حالی است که معتقدیم بیانیه با رعایت دستورالعمل‌های وزارت ارشاد و مقامات قضایی درج شده بود.» حق‌شناس اضافه کرد: «با توجه به اینکه ساعت از نیمه‌شب گذشته بود، حاضر شدیم که محل بیانیه در روزنامه سفید منتشر شود؛ اما موافقت نشد و البته آقای کروبی هم موافقت نمی‌کرد که روزنامه با مطلب دیگری منتشر شود و در آن ساعت از شب امکان جابه‌جایی بیانیه با مطلب دیگری هم وجود نداشت.» روز گذشته علاوه بر اعتمادملی، روزنامه‌های صدای عدالت، حیات‌نو، اندیشه‌نو و همبستگی منتشر نشدند. و در پایان امیدوارم وقاحت را به حدی نرسانند که سایت های گوگل و یاهو هم فیلتر کنند .  

 

 

[ پنج‌شنبه 11 تیر‌ماه سال 1388 ] [ 11:03 ق.ظ ] [ الهه باقری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 250916

بک لینک