تاریخ ، از یاد رفته .....
 
قالب وبلاگ

صدیقه دولت آبادی :


خانم صدیقه دولت آبادی

صدیقه دولت آبادی ، فرزند خاتمه بیگم و حاج میرزا هادی دولت آبادی بود . او از پیشگامان جنبش اجتماعی زنان در ایران و نخستین زن روزنامه نگار بود . او در سال 1258 ه. ش . در اصفهان پس از تولد هفت پسر به دنیا آمد . او تحصیلات خود را در زمینه های فارسی و عربی نزد شیخ محمد رفیع طاری در تهران آغاز کرد . سپس تحصیلات متوسطه را در دارالفنون ادامه داد و در 15 سالگی با دکتر اعتضاد الحکما ازدواج کرد . اما ازدواجش با ناکامی همراه شد و یک سال پس از مشروطه به همت او یکی از نخستین دبستان های دخترانه ، به نام "

مکتب شرعیات " تاسیس شد . یکی از دغدغه های اصلی صدیقه دولت آبادی آموزش و تربیت دختران ایرانی بود و تا آخر عمر برای تحقق این هدف کوشید . او در روز 6 مرداد ماه سال 1340 ه. ش. در سن 82 سالگی درگذشت و بنابر وصیّتش او را در جوار قبر برادرش یحیی دولت آبادی در قبرستان کوچکی در زر گنده به خاک سپردند .

ماهنامه ی زبان زنان :«زبان زنان» که از ۱۲۹۸در اصفهان منتشر می شد، نشریه پر نفوذتری بود که وضعیت زنان ایران را به صراحت مورد انتقاد قرار می داد. زبان زنان، اولین نشریه زنانه بود که به نام منتشر کننده آن یعنی صدیقه دولت آبادی مجوز انتشار گرفت. تا آن زمان به نام زنان مجوز نشریه صادر نشده بود. انتشار این نشریه آغاز مبارزه ای درازمدت برای حقوق زنان بود. در جایی دولت آبادی اظهار داشته که مشاهده ازدواج های اجباری دختران ۸ تا ۹ ساله در اصفهان انگیزه مهمی برای فعالیت های او بوده است.
این روزنامه که سالها به انتشار خود ادامه داد طرفدار آزادی و توسعه فرهنگ بین زنان کشور بود. خدمات سیاسی این روزنامه در مرحله امضای قرارداد ۱۹۱۹ وثوق الدوله و مخالفتی که این نشریه با نفوذ انگلیس ها در ایران کرد، درخشان بود. در حقیقت «زبان زنان» به تنهایی مبارزه مطبوعاتی با قرارداد ۱۹۱۹ را در اصفهان به عهده داشت. سرمقاله های بی پرده و صریح او علیه انگلیس در ایران باعث محرومیت او از ادامه انتشار به مدت ۱۳ ماه شد.

این ماهنامه از فروردین ماه سال 1301 ه. ش. در تهران منتشر شد . که انتشار آن تا پایان همان سال دوام داشت . علت امر این بود که از سوی وزارت معارف ، محدودیت هایی ایجاد شد و صدیقه دولت آبادی برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت . این ماهنامه از با نفوذ ترین ماهنامه های حقوق زنان بود . (( زبان زنان )) برای آشنا کردن زنان با حقوقی هم چون آموزش ، استقلال اقتصادی و حقوق خانوادگی خود می پرداخت و این ماهنامه در 32 صفحه تحریر می شده است و در تهران و توسط چاپ رنگین چاپ می شده است .

- از لحاظ ویژگی محتوایی می توان به ساده نویسی و استفاده از کلمات اصیل فارسی اشاره کرد . برای نمونه در توضیح اینکه " خانم " کلمه ای فارسی نیست و این لقب از زمان حکومت مغول ها به کار رفته است می نویسد : " بیگم " نیز مانند  " خانم " از مغول ها مانده است و فارسی  این لقب " بانو " است .

- اختصاص به یک قشر خاص ندارد . کما اینکه زنان کم سواد خانه دار هم می توانند از این ماهنامه استفاده کنند.

- اخبار مختلف کشور و به خصوص اخبار مربوط به زنان را تقریبا به طور کامل تحت پوشش قرار می داد . از جمله : بستن قراردادهای سیاسی – تاسیس کلوپ ایران و انگلیس در اصفهان و هم چنین مقالاتی در مورد تربیت فرزند ، آشپزی و ...

- این نشریه همچنین ، مسائل تئوریک مدرن مانند سوسیال دموکراسی و سوسیالیسمِ را در مطالب خود مورد توجه قرار می داد . که می تواند نشانگر سعی صدیقه دولت آبادی در جهت فراهم آوردن پایه های لازم نظری برای جنبش زنان در زمینه ی دست یابی به حقوق فردی و اجتماعی شان باشد.

- حساسیت  زبان زنان به استفاده از اصطلاحات  فارسی و کلماتی که خصلت مرد سالارانه دارند، نیز از جمله ویژگی های این ماهنامه بود .

- با اینکه بعضی از مردان حتی به نفع حقوق زنان می خواستند مقالاتی را در این ماهنامه به چاپ برسانند ، ولی از پذیرفتن آن مقالات خود داری می کرد .

 

یادش گرامی و روحش شاد

 


[ جمعه 2 بهمن‌ماه سال 1388 ] [ 07:49 ب.ظ ] [ الهه باقری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 250916

بک لینک