تاریخ ، از یاد رفته .....
 
قالب وبلاگ

 

زن،هم چنان جنس دوم ...

 

موضوع زن جزء موضوعاتی نیست که در منابع دست اول به آن توجه شده باشد و در این زمینه ، منابع به مراتب محدودتر از منابع  تاریخ مذکر است.

اما هدف این نوشتار ، معرفی زنانی است  که در عرصه ی پزشکی نامور بودند و متاسفانه امروزه  از یادها رفته اند .

مهمترین مسئله ، در این رابطه این است که

مامایی همیشه بر عهده ی زنان بوده است .  بنابراین ، زنان اولین طبیب ها بوده اند ، داروهای گیاهی را شناخته و برای افراد خانواده تجویز می کردند و گاه در برخی منابع به زنان طبیبی بر می خوریم که طبابت محلی می کردند .  

در این زمینه دکتر پولاک  می نویسد :  

" .. جراحیهای کوچک در مورد زنان بیشتر توسط جراحان زن انجام می گیرد و از این جراحان زن ، دو تن در تهران به داشتن مهارت شهرت خاصی دارند ... "  

در جای دیگر بیان می کند که :

" .. برخی از کحالان زن نیز به علت مهارت خود در کار نیز شهرتی به هم زده اند . ماماها و قابله ها هم به وضع حمل زنان کمک می کنند و هم در مورد حاملگی های زنان بی شوهر و بیوه زنان حتی المقدور به نحوی بی ضرر کار سقط جنین را مباشرت می نمایند ... "  

در خاطرات دیوان بیگی هم نمونه ای از طبابت زن آورده شده است ، دیوان بیگی در مورد چشم درد خودش که در طی مسافرتی به وسیله ی زن دهاتی درمان شده است می نویسد :

" .. زنی از اهل آن جا آمد و گفت بزغاله ای آوردند ، شکم او را پاره کردند ، جگر سفید او را که هنوز سرد شده بود . به روی صورت من ضماد کردند و گفت : بخواب . از قضا خوابم برد ، برای شام بیدارم کردند . تقریبا چهار ساعت خوابیده بودم . این معالجه دهاتی ورم را به کلی تحلیل برده بود . شاه خوردم همان ضعیفه  گرد سیاهی به چشم من ریخت . مثل اینکه گل آتش میان چشم من گذاشتند ، سوزانید . صبح بیدار شدم . جزء مختصر قرمزی علامت چشم درد در من نبوده ... "

خانم دکتر فاطمه جان احمدی در کتاب ، تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی می نویسد :

".. شایان توجه اینکه حرفه پزشکی تنها مختص مردان نبود ، بلکه زنان پزشک نیز در این عرصه حضور فعالی داشتند . یکی از قدیمی ترین و نامورترین پزشکان زن فردی است به نام (( زینب )) از قبیله بنی اود که به چشم پزشکی  شهره بود و گوی سبقت را از هم عصران خود ربوده بود ... "  

بانو بدرالملوک بامداد در کتاب ، زن ایرانی از انقلاب مشروطه تا انقلاب سفید به بانو مینا دخت که نوه ی بانو صفیه یزدی و دختر مرصع خانم بوده است اشاره ای میکند که : بانو مینا دخت که از پزشکان زن که در زمینه ی بیماری های زنانه کار می کرده است .  

و در بسیاری از منابع که در زمینه ی زنان کار شده است . نام خانم دکتر معصومه کحال را می توان دید که چشم پزشک بوده است و صاحب امتیاز و مدیر مجله ی دانش بوده است .  

خانم دکتر منصوره اتحادیه در گفتگوی که در کتاب ماه تاریخ و جغرافیا در شماره ی 127 تحت عنوان " تاریخ نگاری زنان "  داشتند : ایشان فرموده بودند : که من در حال نوشتن زندگی نامه ی مادر دکتر محمد مصدق " عزیز السلطنه " هستم و از این زن 15 نامه باقی مانده است و با اینکه این زن شخصیت با نفوذی داشته است . اما با این حال نمی توان چندان درباره ی او نوشت جز این که مادر دکتر مصدق است . خواهر فرمانفرماست ، بیمارستان موقوفه ی نجمیه را بنا نهاده ، خانه دار بوده و بچه ها را بدون پدربزرگ کرده .  

اما افسوس که امروز هم شاهد اجحاف در حق زنان هستیم ؛ مشخصا در مورد گردآوری دایره المعارفی با موضوع تاریخ پزشکی اسلام و ایران .

موضوعی با وسعت تاریخی بسیار و البته  بدون هیچ گونه یادآوری  راجع به نقش زنان پزشک در اعصار گوناگون تاریخ . شاید این موضوع ، چندان قابل توجه حضرات نباشد ، چرا که اصولا مردان را سازنده ی تاریخ و البته نویسندگان بی چون و چرای تاریخ ، می دانسته و می دانند .

امید که سایه ی نگاه جنسیتی از قلم محققان این سرزمین ، محو شود .

[ چهارشنبه 16 بهمن‌ماه سال 1387 ] [ 09:13 ب.ظ ] [ الهه باقری ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 250916

بک لینک